Біль у щелепі може зіпсувати всі плани на день. Важко їсти, розмовляти та навіть рухати шиєю — доводиться брати вихідний та залишатися вдома. У більшості випадків, больові відчуття не виникають самі собою — є симптомом стоматологічних або неврологічних захворювань. Про те, що робити з болем у щелепі, розкажуть стоматологи клініки DentaDerm.
Характер та особливості болю у щелепі
Щелепа може боліти по-різному. Найпоширеніший — ниючий біль, який віддає у вухо, скроню. Також можуть виникати гострі, миттєві напади болю — такі, що обмежують рух щелепи. Одночасно може боліти нижня та верхня щелепа, або лише одна з них. Неприємні відчуття часто супроводжуються додатковим дискомфортом: наприклад, характерним клацанням при відкриванні.
Яким би не був характер болю — варто вчасно звернутися до лікаря. Не чекайте, поки дискомфорт мине самостійно: болюча щелепа є завжди симптомом тих чи інших порушень, які можуть суттєво впливати на загальний стан здоров’я.
Можливі причини болю у щелепі
Найпоширенішими причинами дискомфорту є:
- Дисфункція нижньощелепного суглоба. У такому випадку, біль виникає при жуванні, віддає у вухо.
- Травма. Внаслідок механічних пошкоджень щелепи, неправильного прикусу, бруксизму чи некоректно проведеного ортодонтичного лікування.
- Інфікування або запалення тканин. Причиною може стати велика каріозна порожнина, пульпіт, запалення ясен.
- Артрит або артроз — запальні захворювання щелепи, спровоковані різними факторами.
- Гіпертонус жувальних м’язів — сильне перенапруження щелепи.
Розглянемо основні причини болю більш детально.
Травми щелепи
Один з найпоширеніших факторів, який провокує дискомфортні відчуття. Травма може бути наступного характеру:
- забій — механічне пошкодження від удару;
- вивих або підвивих — спровокований, у більшості випадків, бруксизмом, неправильним прикусом;
- перелом — у результаті падіння з висоти, травми черепа.
Неврологічні причини
Невралгія може супроводжуватися гострим болем, сильною пульсацією або постійним “ниючим” дискомфортом. Головна неврологічна причина болю — це запалення нерва (трійчастого, верхнього гортанного або язикогортанного).
Запалення
Запалення виникає внаслідок реакції організму на травму або інфекцію (як природний механізм захисту). При цьому гострий біль швидко змінюється ниючим, і навпаки. Найчастіше, запалення вражає нижню щелепу.
Популярні запальні захворювання, які викликають біль у щелепі:
- Остеомієліт — інфікування кісток щелепи та навколишніх тканин. Додатково супроводжується симптомами лихоманки.
- Абсцес — гнійне запалення в м’яких тканинах та окістя. Може виникати, як наслідок пульпіту або інших стоматологічних захворювань.
- Фурункули на обличчі — гнійні вогнища інфекції, які виникають на різних ділянках шкіри.
Артрит щелепи
Це запальний процес нижньої щелепи, який провокує болючі відчуття при її русі. У запущеній формі артрит скронево-нижньощелепного суглоба призводить до деформації суглоба, дисфункції нижньої щелепи, сильного болю.
Причини виникнення артриту щелепного лицьового суглоба — це інфекція, перенесені травми, аномалії зубощелепного відділу. Хвороба може бути хронічною або гострою. Але у будь-якому випадку, потребує своєчасного професійного лікування.
Інші причини
Додатково, біль у щелепі можуть провокувати:
- закупорка слинних залоз;
- паротит (“свинка”);
- запалення лімфатичних вузлів (ангіна, застуда, грип).
Верхня щелепа може боліти при:
- при деяких різновидах мігрені;
- гаймориті, синуситі, фронтиті;
- захворюваннях головного мозку.
А верхня і нижня — при:
- Інфарктах та стенокардії;
- пухлинах гортані;
- Непрохідності судин тощо.
Стоматологічні захворювання, які викликають біль у щелепі:
- карієс,
- пульпіт,
- пародонтит,
- перелом зубного кореня.
Зверніть увагу: якщо у вас болить щелепа після вирівнювання прикусу за допомогою брекетів, у перші 1-2 тижні, це — нормальний симптом.
До якого лікаря звертатися, якщо болить щелепа?
До стоматолога-гнатолога. Це фахівець, який спеціалізується на вивченні жувальних м’язів, зубів, пародонту та скронево-нижньощелепного суглоба. Гнатолог огляне щелепу, збере анамнез, скерує на додаткові обстеження. Найчастіше, це — комп’ютерна томографія скронево-нижньощелепного суглоба в різних положеннях щелепи. Також лікар може призначити аксіографію – визначення траєкторії руху головки суглоба по поверхні кісток черепа, а також міографію – дослідження жувальних м’язів.
Базуючись на результатах обстежень, фахівець встановить діагноз та обере методику лікування.
Турбує біль щелепи? Записуйтеся на консультацію в клініку DentaDerm. Ми забезпечимо якісну діагностику та професійне лікування будь-яких стоматологічних захворювань. Комфортні умови в клініці, досвідчені дантисти та лояльні ціни — переваги, які вам сподобаються!
З турботою, Стоматологічна клініка DentaDerm.