Коли ортодонтія лише розвивалась, лікарі вважали, що результат виправлення прикусу брекетами — на все життя. Тепер ми знаємо: це не так. Після брекетів зуби щосили намагаються зайняти звичну комфортну позицію — можуть повертатися на місце. Уникнути такого результату допомагають ретейнери. Конструкції, які встановлюються після брекет-системи та підтримують результат лікування. Що це таке та як працює? Поговоримо просто зараз.
Що таке ретейнери та коли вони використовуються?
Ретейнер — це ортодонтична шина, яка накладається на зуби після брекетів. Її головна функція — це закріплення результату ортодонтичного лікування. Завдяки ретейнеру брекети можна знімати, не хвилюючись про те, що зуби знову можуть зміститися.
З огляду на індивідуальну клінічну картину, ретейнери носять постійно (все життя), або ж лише певний час — 1-1,5 року.
Види ретейнерів для зубів
За типом фіксації, розрізняють два види ретейнерів:
- Знімні ретейнери — пластмасова пластина з металевою дугою. Зазвичай, знімний ретейнер має форму силіконової капи, яка вдягається на зуби. Ви можете знімати її самостійно: наприклад, під час догляду за зубами або вживання їжі.
- Незнімні ретейнери — міцний дріт зі сталі, який має дугоподібну форму. Конструкцію фіксує у правильному положенні стоматолог, знімати її самостійно не можна.
Розгляньмо особливості кожного виду ретейнерів більш детально.
Знімні ретейнери: переваги та недоліки
Знімний ретейнер, або ж прозора силіконова капа для зубів — доволі зручна конструкція. Носити її треба постійно (мінімум 22 години на добу). Але можна самостійно знімати: щоб чистити зуби або їсти.
Переваги встановлення знімного ретейнера після брекетів:
- Конструкція ідеально підходить саме для вас, адже виготовляється за індивідуальним знімком щелепи.
- Капу можна знімати, якщо є така необхідність.
- Простіший догляд за ротовою порожниною, ніж у випадку з незнімними ретейнерами.
- Швидке встановлення.
Недоліки, які мають знімні ретейнери:
- Пацієнти довше звикають до таких конструкцій.
- Можливі порушення дикції під час носіння — це може бути некомфортно для пацієнтів, які багато спілкуються з людьми чи виступають на публіці.
- Необхідно регулярно відвідувати лікаря для контролю за ефективністю лікування.
- Можливе посилене слиновиділення.
- Рідко силіконові капи можуть подразнювати слизову оболонку порожнини рота.
Як працюють незнімні ретейнери?
Такі види ретейнерів встановлюються частіше, адже мають вищу ефективність, зручні та естетичні. Малопомітний дріт фіксується лікарем-стоматологом з внутрішньої сторони зубів, сприяючи їх утриманню в правильному положенні.
Які переваги має незнімний ретейнер:
- Міцність та надійність — конструкція виготовляється з медичної сталі, не піддається окисленню, стійка до механічних пошкоджень.
- Швидкий період адаптації — більшість пацієнтів звикають носити ретейнер вже за 2 або 3 тижні.
- Ефективність завдяки постійному тиску на зуби. Ретенційний період після брекетів проходить швидше.
- Непомітність ретейнера під час розмови, вживання їжі.
- Пацієнту не потрібно хвилюватися про те, щоб вчасно надягнути ретейнери.
Недоліки носіння ретейнерів незнімного типу:
- Самостійно зняти конструкцію не вийде, навіть якщо виникне гостра потреба. Виконати зняття може лише лікар-стоматолог лише в умовах стоматологічного кабінету.
- Емаль зубів потребує спеціальної підготовки.
- Складніше чищення зубів: необхідний більш ретельний догляд за ротовою порожниною. Також незнімні ретейнери ускладнюють професійну гігієну.
- Незнімний ретейнер, у деяких випадках, може відклеїтися.
А також незнімні ретейнери можуть викликати певний дискомфорт у перші дні після встановлення.
Незнімний ретейнер чи силіконова капа — що поставити?
Незнімні апарати — ефективніші. Адже вони працюють постійно: лікар фіксує їх на зубах і конструкція гарантовано утримує правильний прикус. Знімні ретейнери (силіконові капи) — теж ефективні. Але елементарно через те, що ви можете забувати вчасно одягнути їх на зуби після зняття, виправлення прикусу буде менш ефективним. Також на відміну від незнімних, вони більш помітні на зубах.
Обрати правильний метод докорекції після зняття брекетів може лише ортодонт. Лікар проведе ретельну діагностику та порекомендує оптимальний спосіб докорекції після брекетів: за допомогою кап, ретейнерів тощо.
Кому не можна носити ретейнери після брекетів?
Більшості пацієнтів не просто можна, а й потрібно носити ретейнери для докорекції прикусу. Проте є певні винятки, про які варто знати.
Протипокази до ретейнерів:
- Ерозія емалі.
- Певні дефекти емалі.
- Алергія на матеріали, з яких виготовлений ретейнер.
- Запальні хвороби ясен — пародонтит, гінгівіт, стоматит.
- Доброякісні та злоякісні утворення в ротовій порожнині.
Деякі з цих протипоказів є відносними. Чи можна носити ретейнери після брекетів у вашому випадку допоможе лікар. Після ортодонтичного лікування фахівець проведе діагностику та обере оптимальні методи докорекції.
Скільки потрібно носити ретейнери?
Основне правило: носити ретейнери потрібно довше, ніж брекети. Цей період може складати від 1 року до 24 місяців, та навіть усе життя. Таким чином вдається закріпити результат вирівнювання зубів.
Скільки потрібно носити ретейнери після брекетів?
Термін носіння ретейнерів визначається ортодонтом з огляду на наступні фактори:
- Вік пацієнта. У юному віці вирівнювання зубів відбувається легше, тому носити ретейнер потрібно менше. Наприклад, підлітки можуть носити всього 6 місяців. А дорослі — вже понад 2 роки, або навіть все життя.
- Особливості клінічного випадку. Чим складніша проблема з прикусом, тим довше потрібно носити ретейнери.
- Наявність шкідливих звичок. Куріння та надмірне вживання алкоголю знижує імунітет, погіршує кровопостачання тканин. Саме тому, уповільнює процес корекції прикусу.
- Стан зубів та ясен. Якщо ротова порожнина пацієнта здорова, процес відновлення буде значно швидшим.
Те, як довго доведеться коригувати прикус за допомогою ретейнерів саме вам, повідомить ваш ортодонт. Тут все дуже індивідуально: термін може відрізнятися для кожного пацієнта.
Як доглядати за ретейнерами?
Після встановлення ретейнерів важливо дбати про правильний догляд за цією конструкцією та ротовою порожниною в цілому. Особливості догляду відрізняються залежно від того, який вид ортодонтичного апарата встановлено.
Знімні ретейнери: правила догляду
Важливо:
- Знімати ретейнер під час їжі та гігієни.
- Промивати конструкцію спеціальним антисептиком.
- Дотримуватися основних правил ротової порожнини.
- Зберігати ортодонтичний апарат в контейнері з антисептичним розчином.
- За можливістю, відмовитися від шкідливих звичок.
Якщо ви відчуваєте, що конструкція заважає на зубах або травмує слизову, зверніться до вашого лікаря.
Як доглядати за незнімним ретейнером
Найважливіше — це ретельне чищення зубів та безпосередньо незнімного ретейнера. Використовуйте для цього м’яку зубну щітку та флос, полощіть ротову порожнину ополіскувачем, який порекомендував стоматолог.
Додатково, варто:
- уникати механічних пошкоджень ретейнера;
- не використовувати зубочистку в місцях встановлення ретейнера;
- регулярно відвідувати дантиста.
З обережністю вживайте тверду їжу. Особливо одразу після встановлення конструкції.
Що робити, якщо відклеївся ретейнер?
Якщо ви носите незнімні ретейнери, будьте готові до того, що вони можуть відклеїтися від зубів. Перше, що треба зробити в такому випадку — це звернутися до лікаря. Не намагайтеся зафіксувати конструкцію з внутрішньої сторони зубів самостійно. В кабінеті лікаря повторна фіксація ретейнера займе не більше 30 хвилин.
Чому ретейнер може відклеїтися?
Найчастіше, це відбувається в місцях з великою кількістю пломб. Фактори, які можуть призвести до пошкодження ортодонтичної конструкції — це механічні пошкодження, неправильний догляд тощо.
Скільки коштують ретейнери після брекетів?
Вартість конструкції залежить від її типу, матеріалу виготовлення тривалості лікування та інших факторів. Дізнатися приблизні ціни можна у відповідному розділі на нашому сайті, або зателефонувавши нам.
Бажаєте проконсультуватися щодо виправлення прикусу або дізнатися, скільки коштують незнімні/знімні ретейнери? Лікарі-стоматологи клініки DentaDerm із радістю допоможуть. Ортодонтичне лікування в нашій клініці — це ефективно, безболісно та з прогнозованим результатом!
З турботою, Стоматологічна клініка DentaDerm.