Хочете встановити брекети, але хвилюєтесь про обмеження в раціоні? Чудово вас розуміємо. Але не варто думати, що доведеться харчуватися лише супами та пюре. Стоматологи клініки DentaDerm підготували для вас повний перелік дозволених та заборонених продуктів під час носіння брекет-системи. Ми розкажемо, що можна їсти з брекетами, а від чого — краще відмовитися. Також поговоримо про оптимальний вік для встановлення брекетів, вартість сучасних систем та необхідну підготовку до лікування.
Що не можна їсти з брекетами: перелік продуктів
Тверді, дрібнозернові продукти. А також ті, які прилипають та пігментують.
Те, що з брекетами можна їсти лише йогурти, смузі й супи — тільки міф. Тож не варто хвилюватися.
Далі — детальніше про продукти, яких варто уникати (або хоча б зменшити їх кількість) під час лікування брекет-системою.
Тверді продукти
Можуть пошкодити брекети. Це означає, що на вас чекають додаткові візити в клініку для корекції системи. І додаткові витрати, яких легко уникнути.
До твердих продуктів відносимо:
- Цільні овочі та фрукти — наприклад, морква, яблука. Їх варто нарізати маленькими шматочками. Головне правило — не кусати цілий фрукт.
- Цукерки, печиво — вони не лише тверді, а й у загальному шкодять зубам.
- Горішки — їх теж варто подрібнювати.
Головне правило — уникати надмірного навантаження на брекети, їх механічного пошкодження.
Дрібнозернові продукти
Можуть застрягати у міжзубних проміжках, між елементами брекетів. Якщо вчасно не видалити їх, можливий розвиток карієсу.
До дрібнозернових продуктів належать:
- насіння кунжуту, маку;
- ківі, полуниця та інші ягоди/фрукти, які мають дрібні зернята.
Якщо продуктів зі списку ну дуже хочеться, їжте їх у невеликій кількості. А після — обов’язково ретельно почистіть зуби, скористайтеся іригатором, йоршиком, ополіскувачем для порожнини рота.
Продукти, які прилипають
Містять цукор, який руйнує зубну емаль. А також прилипають до елементів брекет-системи, ускладнюючи гігієну.
Перелік продуктів що не можна їсти в брекетах:
- мармелад;
- жуйки;
- желейні цукерки;
- батончики та цукерки з нугою;
Також багатьох пацієнтів цікавить чи можна їсти чіпси з брекетами? Нажаль, ні. Радимо замінити ці продукти на корисніші: так ви і підтримаєте здоров’я зубів, і подбаєте про власний організм.
Продукти, що пігментують
Або ж здатні змінювати відтінок елементів брекет-систем. Вони є абсолютним табу для тих, хто обрав керамічні брекети. Власники сапфірових та металевих конструкцій можуть видихнути з полегшенням.
До продуктів-фарбників:
- червоний буряк та інші пігментуючі овочі;
- червоні ягоди;
- червоне вино;
- кава;
- солодкі газовані напої.
Овочі та фрукти, які здатні пігментувати зуби, усе ж можна їсти, але іноді. А після того — добре прополоскати ротову порожнину за допомогою ополіскувача.
Що можна їсти з брекетами
Стоматологи клініки DentaDerm підготували для вас рекомендації, які допоможуть скоригувати раціон. Але при цьому — харчуватися смачно та різноманітно.
Адаптація до брекетів: раціон
Одразу після встановлення брекетів більшість пацієнтів відчувають певний дискомфорт. Потрібен час, щоб остаточно звикнути. Під час періоду адаптації про харчування варто дбати особливо ретельно.
Ваш раціон має складатися з:
- овочів та риби, приготовлених на пару;
- крем-супів;
- різноманітних пюре;
- м’якого сиру;
- варених яєць;
- м’яких овочів та фруктів.
Рекомендуємо харчуватися збалансовано, щодня обирати нові страви. Смачна їжа може бути одночасно не лише корисною, а й безпечною для брекетів.
Що їсти під час лікування брекетами
Після закінчення періоду адаптації ваш раціон може стати ще різноманітнішим. Важливо, щоб харчування містило достатньо кальцію, фосфору, магнію та інших корисних елементів.
Постарайтеся скласти збалансований раціон з продуктів що можна їсти з брекетами:
- морепродуктів, риби;
- овочів та фруктів;
- злаків;
- молочних продуктів.
У загальному, ви можете не відмовлятися від вашої улюбленої їжі: їсти з брекетами буде доволі зручно вже після перших тижнів носіння. Достатньо лише виключити з раціону (або зменшити кількість!) твердої їжі, продуктів, які прилипають, а також продуктів з барвниками.
Як доглядати за брекетами після їжі?
Правильний догляд — це дуже важливо. Обов’язково очищайте зуби та поверхню брекетів після кожного вживання їжі. Використовуйте для цього флос, ополіскувач і йоршики. Ретельно дотримуючись правил гігієни, ви зможете підтримувати зуби здоровими протягом всього періоду лікування за допомогою брекет-системи.
Підготовка до встановлення брекетів: важливі нюанси
Необхідність змінювати раціон — не єдине, що турбує пацієнтів перед встановленням брекетів. Тож зараз поговоримо й про інші поширенні запитання — оптимальний вік для встановлення брекетів, скільки коштуватиме система, чи можна поставити її лише на одну щелепу.
В якому віці ставлять брекети ?
Стоматологи нашої клініки регулярно отримують запитання: “До якого віку можна ставити брекети?”. Ефективність вирівнювання зубів в Києві лише у дітей та підлітків — абсолютний міф.
Так, чим раніше ви почнете лікування — тим краще.
Але брекети для дорослих чудово працюють і у 20, і у 25, і в 35 та більше років. Кожен випадок — індивідуальний.
Вирішуючи, чи підійде брекет-система конкретно для вас, лікар враховує в основному не вік, а особливості організму, стан зубів та ясен. Тож не варто думати, що “вже пізно”. Приходьте на консультацію, й ми допоможемо отримати посмішку мрії у будь-якому віці.
Скільки коштують брекети?
Поговоримо про питання ціни. Скільки коштує встановити брекети залежить від:
- Лікування, яке необхідно провести перед встановленням системи. Залежно від конкретного випадку, проводиться професійна гігієна, лікування карієсу та інших захворювань зубів/ясен.
- Ціни самої системи — вартість відрізняється залежно від типу брекетів та способу їх фіксації.
- Послуг ортодонта — проведення рентгенівських знімків, корекції та зняття брекетів після встановлення.
Бюджетне рішення — це металічні брекети. Найдорожче коштують сапфірові моделі.
Чи можна поставити брекети на одну щелепу?
“У мене лише декілька кривих зубів, чи можна поставити брекети на одну щелепу?”, — часто ми чуємо від пацієнтів таке запитання. Й запевняємо: рекомендуємо встановлення системи на обидві щелепи не заради того, щоб заробити більше грошей. У більшості випадків, корекція лише однієї щелепи може лише погіршити ситуацію. Так, зуби будуть візуально рівнішими, але прикус залишатиметься неправильним.
Абсолютні протипокази до встановлення брекетів на одну щелепу:
- викривлення 3 та більше зубів;
- наявність викривлених зубів на обох щелепах;
- виражена скупченість зубів;
- неправильний прикус.
Проте існують випадки, коли таке рішення — доцільне. Це:
- неправильне положення 1-2 зубів;
- треми та діастеми, які не впливають на прикус;
- корекція положення зубів перед протезуванням;
- фіксація положення зуба за відсутності антагоніста — зуба, з яким він повинен замикатися.
Й декілька слів про необхідність видалення зуба мудрості в Києві перед встановленням брекетів. Чи потрібно видаляти зуби мудрості перед лікуванням — індивідуальне питання, тож тут немає конкретного правила. Дізнатися, як краще вчинити конкретно у вашому випадку, допоможе лікар-стоматолог після проведення діагностики.
Бажаєте дізнатися про брекети більше? Чекаємо на вас у клініці DentaDerm.
Наші стоматологи знають, як зробити вирівнювання прикусу ефективним та
комфортним.
З турботою, Стоматологічна клініка DentaDerm.