Наліт та зубний камінь – головні винуватці захворювань зубів. Навіть за умови регулярного, ретельного чищення, видалити відкладення у важкодоступних ділянках порожнини рота неможливо. Тут на допомогу приходить професійна гігієна зубів. Всього 60 хвилин у кріслі стоматолога – і ваші зуби ідеальні! Сьогодні стоматологи клініки DentaDerm підготували для вас докладну статтю про професійне чищення. Ми розповімо:
- Що таке ультразвукове чищення зубів;
- Навіщо потрібна професійна гігієна;
- Що таке зубне каміння, чому вони виникають і як його позбутися;
- Кому і як часто необхідно робити професійне чищення зубів.
А ще – дамо корисні рекомендації щодо догляду за зубами після професійної гігієни та видалення каменю.
Що таке професійна гігієна?
Професійна чистка зубів – неодмінна частина гігієни ротової порожнини. Це процедура, яка допомагає видалити будь-які нашарування на поверхні емалі. Проводиться вона у кріслі стоматолога: лікар використовує спеціальне обладнання. Наприклад, сучасний апарат AIRFLOW® PROPHYLAXIS MASTER.
Як роблять чищення зубів:
- Зондування та скринінг ясен. Необхідні для оцінки стану м’яких тканин.
- Індикація нальоту. Дозволяє виявити місця скупчення нальоту, непомітні на перший погляд.
- Чищення air flow – видаляє м’який та пігментований наліт за допомогою струменя повітря, води та спеціального порошку. Одночасно чистить та полірує зуби.
- Ультразвукове чищення зубів — ультразвуковий апарат видаляє залишки твердого нальоту та каменю. Швидко та безболісно.
Середня тривалість процедури – 1 год. За цей час вдається позбавитися від нальоту та каменю, отримати ідеальну чистоту зубів.
Про те, що таке зубний камінь, і чому варто його видаляти, далі в нашій статті.
Що таке зубний камінь?
Частинки їжі накопичуються у важкодоступних місцях ротової порожнини: між зубами й там, де зуби прилягають до ясен. Так формується наліт. Саме він – сприятливе середовище для розвитку бактерій. А останні негативно впливають на стан зубів та ясен.
Якщо наліт не видалити вчасно, з м’якого він перетворюється на твердий. Твердий наліт – це зубний камінь. Такі відкладення міцно закріплюються на поверхні зубів: їх неможливо видалити звичайною щіткою. Зубний камінь стає причиною:
- неприємного запаху з рота;
- кровоточивості ясен;
- карієсу;
- пародонтиту.
Основна причина появи зубного каменю – недостатня гігієна ротової порожнини. Крім того, камінь може з’являтися частіше у людей, які:
- мають шкідливі звички — курять, часто вживають алкоголь;
- незбалансовано харчуються — їдять багато солодкого та борошняного, зловживають продуктами зі штучними барвниками;
- мають підвищене виділення слини;
- приймають антибіотики.
Організм деяких людей більш схильний до зубного каменю через індивідуальні особливості, вік.
Пам’ятайте: якісне чищення зубів не захищає від утворення зубного каменю на 100%, але значно знижує його кількість.
Як виглядає та яким буває зубний камінь
Зубний камінь — це неоднорідні відкладення жовтого, білого, коричневого і навіть чорного кольору. Найчастіше вони з’являються на внутрішній частині зубів, у проміжках між зубами.
За типом, зубний камінь буває:
- Над’ясенний — утворюється на шийці зуба, у приясенній ділянці. Такий зубний камінь добре помітний і часто псує зовнішній вигляд зубів.
- Під’ясенний — локалізується під яснами, тому виявити такий тип каменю складніше. Під’ясенний зубний камінь може стати причиною кровоточивості ясен, розвитку запальних процесів.
Виявити над’ясенний камінь у себе можна самостійно: у деяких випадках він помітний неозброєним оком. А під’ясенний зубний камінь може виявити стоматолог, під час діагностики ротової порожнини.
Порада: не чекайте, поки зубні камені та наліт почнуть турбувати вас. Звертайтеся до стоматолога для профілактики регулярно. Запобігати хворобам ротової порожнини — вигідніше і дешевше, ніж лікувати їх.
Що буде, якщо не вчасно видалити камінь
Зубний камінь не небезпечний сам по собі. Але якщо не видаляти його, можлива поява карієсу, розвиток хвороб ясен. Все тому, що будь-які відкладення на емалі – це сприятливе середовище для хвороботворних бактерій.
Як позбутися зубного каменю
Багато пацієнтів шукають способи, як зняти камінь із зубів у домашніх умовах. Але насправді всі рекомендації з цього приводу — шкідливі для емалі та неефективні. Жорсткі зубні щітки, спеціальні пасти, сода та інші народні методи — все це не допоможе позбавитися нальоту та каменю, тому краще не експериментувати та вчасно відвідувати лікаря-стоматолога для професійного догляду за ротовою порожниною.
Найкращий метод видалення зубного каменю – це професійна гігієна порожнини рота. Лікар проведе огляд, виконає професійну гігієну і допоможе позбавитися зубного каменю.
Як позбутися зубного каменю назавжди
На жаль це неможливо. Але ви можете зменшити його кількість. У цьому вам допоможуть:
- правильний догляд за ротовою порожниною та регулярна чистка зубів;
- своєчасне відвідування стоматолога для професійної гігієни;
- відсутність шкідливих звичок;
- правильний раціон.
Така профілактика не лише зменшить кількість зубного каменю, а й допоможе підтримувати зуби здоровими в цілому.
Камінь на зубах у дітей: чи потрібно видаляти?
Існує популярна думка, що зубний камінь на молочних зубах видаляти нема сенсу. Але це — помилка.
Зубний камінь у дітей – не менш поширена проблема, ніж у дорослих. Поява карієсу, неприємний запах з рота, запалення ясен — всі ці неприємності можуть виникнути, якщо не видалити вчасно зубні відкладення.
Спосіб видалення зубних відкладень у дітей лікар обирає індивідуально. У більшості випадків необхідно виконати процедуру професійної гігієни.
Як часто потрібно робити професійну гігієну?
Оптимальна періодичність чищення зубів у кріслі стоматолога гігієніста – 1 раз на 6 місяців. Пацієнти, які проходять лікування брекетами або мають підвищену схильність до появи зубного каменю, повинні звертатися до лікаря частіше. Раз на 2-3 місяці або за індивідуальним графіком.
Професійна чистка зубів в Києві – це безпечна та безболісна процедура, яка підтримує здоров’я ваших зубів.
Підтримуємо результат: догляд за зубами після професійного чищення
Після видалення зубних відкладень (нальоту, каменю) важливо правильно доглядати ротову порожнину. Нижче рекомендації, які стоматологи в обов’язковому порядку дають пацієнтам після процедури.
Замініть зубну щітку
Після професійної гігієни необхідно придбати нову зубну щітку. Оскільки бактерії, які є на старій, можуть стати причиною появи запалень.
Нова зубна щітка має бути м’якою або середньою: важливо, щоб щетинки були щадними та не пошкоджували зубну емаль. Якщо є можливість, краще купити електричну щітку: вона допоможе доглядати за ротовою порожниною більш ретельно.
Використовуйте якісну пасту та ополіскувач
Засоби для гігієни ротової порожнини допоможе вибрати стоматолог. Важливо, щоб паста та ополіскувач не лише гарантували якісне очищення та запобігали нальоту, каменю, а й делікатно впливали на зуби.
Дотримуйтесь правил догляду за зубами
Чищення зубів 2 рази на день, використання ополіскувача, зубної нитки, йоржиків та іригатора допоможуть запобігти появі зубного каменю. Зубна нитка та йоржики видаляють залишки їжі, нальоту з важкодоступних ділянок ротової порожнини, а ополіскувач – підтримує здоров’я ясен.
Також важливо стежити за гігієною ротової порожнини у дітей. Привчати дітей до правильного догляду за зубами краще з дитинства: це допоможе уникнути проблем у дорослому віці.
Використовуйте гель для ясен
Видалення зубного каменю у деяких випадках підвищує чутливість зубів та провокує невелику кровоточивість ясен, яка проходить через кілька днів. Тому стоматологи призначають спеціальні гелі та мазі: наприклад, “Метрогіл Дента”. Не нехтуйте використанням таких засобів.
Скоригуйте раціон
У перші дні після проведення професійної гігієни відмовтеся від продуктів, що пігментують (кава, червоне вино, буряк, ягоди), надавайте перевагу м’якій теплій їжі. Такі обмеження – тимчасові. Через 2-3 дні ви можете повернутися до свого звичного раціону.
Підсумовуючи
Зубний камінь та наліт з’являються у всіх людей – це нормальне явище. Щоб зменшити їхню кількість важливо правильно доглядати за зубами, а щоб вчасно позбутися — необхідно відвідувати професійну гігієну. Це найкращі методи профілактики не лише зубного каменю, а й захворювань ротової порожнини загалом.
Бажаєте записатися на консультацію та прийом стоматолога? Телефонуйте або залишайте номер телефону у формі зворотного зв’язку. Фахівці нашої клініки допоможуть отримати посмішку вашої мрії!
З турботою, Стоматологічна клініка DentaDerm.