Мезіальний прикус — рідкісна патологія, яку в стоматології вважають однією з найскладніших. Вона суттєво змінює пропорції обличчя, призводить до стирання емалі зубів та стає причиною психологічного дискомфорту. Про те, як виправити мезіальний прикус у дорослих та дітей, поговоримо в нашій статті.
Що таке мезіальний прикус?
Мезіальний прикус – це патологія, за якої нижня щелепа висунута вперед та є масивнішою за верхню. Лікарською термінологією цю проблему називають “прогенія”. Саме мезіальний прикус — один з найскладніших у стоматологічній практиці. У дорослих пацієнтів цю проблему майже неможливо виправити за допомогою ортодонтичних конструкцій: може знадобитися хірургічне втручання.
На етапі формування щелепи — у дитини та підлітка — брекет-системи демонструють вищу ефективність.
Ознаки мезіального прикусу
Симптоми мезіального прикусу зазвичай помітні неозброєним оком:
- По обличчю. Підборіддя помітно випирає вперед, а друга третина обличчя — наче опущена назад. Вираз обличчя через це може здаватися сердитим. Окрім цього, в людини виражені носогубні складки.
- За поставою. Стан скронево-нижньощелепного суглоба впливає на стан хребта. При прогенії голова людини злегка відкинута назад, а таз — висунутий вперед.
- За станом зубів. Мезіальний прикус часто супроводжується неправильним нахилом зубів, щілиною між зубами.
Якщо ви помітили такі ознаки в себе, важливо звернутися на консультацію стоматолога. Лиши лікар може встановити коректний діагноз та правильно обрати стратегію лікування мезіального прикусу.
Як визначити мезіальний прикус у дітей?
Патологія може проявлятися на молочних зубах, і саме у дитячому віці найкраще піддається корекції. Ознаки патології — аналогічні, як і в дорослих. Нижня щелепа висунута вперед, зуби нахилені некоректно, підборіддя випирає.
Також у дітей з мезіальним прикусом можуть бути наявні:
- помітні проміжки між зубами;
- проблеми з дикцією;
- труднощі з закриванням рота;
- асиметрія обличчя та губ.
Причини мезіального прикусу
Всі фактори, які впливають на розвиток прогенії, наразі не досліджені. Проте можна виділити низку факторів, які підвищують ймовірність появи цієї проблеми:
- Труднощі на етапі внутрішньоутробного розвитку дитини, вплив на жінку негативних факторів під час вагітності. Рідко — травми, отримані при пологах.
- Хвороби органів дихання, збільшення мигдалин. Якщо людина часто дихає ротом, це сприяє появі неправильного прикусу.
- Спадковість — ймовірність розвитку мезіального прикусу у дитини підвищується, якщо його має один/двоє з батьків. При цьому точна робота цього генетичного механізму поки не досліджена.
- Шкідливі звички, зокрема звичка кусати губу.
- Певні дефекти — наявність піднебінної щілини, коротка вуздечка язика.
- Невчасна зміна молочних зубів постійними. Наприклад у випадку, коли молочні зуби випадають занадто рано.
Мезіальна оклюзія може формуватися внаслідок травм — переломів щелепи, пухлин обличчя.
Види та форми прогенії
Основна класифікація мезіального прикусу — за походженням. Розрізняють:
- Істинний — вроджена форма, як правило проявляється в дитинстві. Нижня щелепа виглядає більшою візуально, нижні зуби перекривають верхні.
- Помилковий — обумовлений, найчастіше, некоректною роботою жувальних м’язів, проблемами під час зміни молочних зубів на постійні.
- Комбінований — у випадку, якщо патологія викликана декількома факторами.
За формою, мезіальний прикус буває:
- Зубоальвеолярний – виникає через неправильне положення зубів.
- Гнатичний (скелетний) – наслідок щелепних патологій.
Мезіальний прикус за ступенем:
- I ступінь – щілина до 2 мм, нижньощелепний кут до 131°.
- II ступінь – щілина до 10 мм, нижньощелепний кут до 133 °.
- III ступінь – щілина понад 10 мм, нижньощелепний кут — 145° та більше.
Класифікація мезіального прикусу за розташуванням щелепи
За особливостями розташування щелепи, розрізняють 4 типи прогенії.
Глибокий мезіальний прикус
Верхні різці виступають над нижніми на 50% та більше. Супроводжується швидким руйнуванням зубів, травмами слизової оболонки рота.
Підвид глибокої прогенії — це зворотний мезіальний прикус, коли верхні виступають над нижніми.
Прямий мезіальний прикус
У випадку такого типу прогенії різці змикаються точно, край у край. Аномалія супроводжується підвищеною стертістю емалі та обов’язково потребує корекції.
Перехресний мезіальний прикус
Зуби заходять один на одного з боків та у фронтальній частині. Патологія може викликати порушення дикції, проблеми зі шлунком та утруднене дихання.
Відкритий мезіальний прикус
Це — найважча форма мезіального прикусу. Зубні дуги не контактують між собою взагалі. Щелепно-лицьові м’язи постійно перебувають в тонусі, напрузі.
Відкрита прогенія призводить до деформації нижньої щелепи та нижньої частини обличчя в цілому (вона подовжується) та порушення дикції, дихальної функції.
Додатково, відкритий мезіальний прикус може бути переднім та бічним. Передній — це повна відсутність контакту між передніми зубами, бічний — відсутність контакту між жувальними молярами.
Діагностика мезіального прикусу в кабінеті дантиста
Щоб підтвердити мезіальний прикус у дорослих та дітей, проводяться:
- Зовнішній огляд порожнини рота. Лікар ортодонт оцінює стан зубів, перевіряє особливості будови щелепи та суглобів.
- 3D діагностика. За допомогою комп’ютерної томографії ортодонт оцінює будову нижньої та верхньої щелепи, а також черепа в цілому.
- Зліпки зубів для оцінки стану та змикання зубів.
Після проведення перерахованих досліджень лікар складає докладний протокол та план лікування.
Мезіальний прикус у дорослих: особливості лікування прогенії
Якщо прогенія викликана щелепною патологією, лікування мезіального прикусу в дорослих пацієнтів виконується за допомогою хірургічного втручання. Операцію виконує ортогнатичний хірург після проведення ретельної попередньої діагностики.
Чи можна виправити мезіальний прикус без операції?
Так, лікування мезіального прикусу без операції можливе з використанням ортодонтичних конструкцій. Пацієнту встановлюються брекет-системи оптимального типу та спеціальні міжщелепні тяги.
Виправлення мезіального прикусу без операції — це тривалий процес. Мінімальний період вирівнювання прикусу — 1 рік. І після брекетів вам буде необхідно закріпити результат. Для цього встановлюються ретейнери знімного або незнімного типу. Деяких пацієнтам носити їх необхідно пожиттєво.
Виправлення мезіального прикусу у дітей
Найважливіше тут — це профілактика. Відучіть дитину від шкідливих звичок, які сприяють формуванню неправильного прикусу. Зокрема, це смоктання пальця або соски.
Якщо прикус почав псуватися через проблеми з молочними зубами (їх ранню зміну, пошкодження), зверніться для лікування проблеми до стоматолога.
Якщо формування мезіального прикусу викликане короткою під’язиковою вуздечкою, ця проблема вирішується нескладною операцією. Під місцевою анестезією стоматолог хірург відсікає зайву частину тканини.
Для виправлення вже сформованого мезіального прикусу застосовуються різні ортодонтичні конструкції. Це можуть бути вестибулярні пластинки, формувачі прикусу тощо.
Якщо ортодонтичні методи лікування порушення прикусу не будуть ефективними, може застосовуватися хірургічне лікування.
Профілактика мезіального прикусу
Щоб уникнути неправильного положення щелепи у ранньому віці, варто:
- Дбати про правильне вигодовування дитини, яке відповідає її віковим потребам.
- Своєчасно переводити дитину на тверду їжу. Це стимулює розвиток жувальної мускулатури, верхньої та нижньої щелепи.
- Відучити малюка від шкідливих звичок. Сюди належить смоктання пальця, прикушування верхньої губи.
Незалежно від вашого віку, важливо своєчасно лікувати хвороби зубів та ротової порожнини, виключити неправильне дихання ротом. А ще — регулярно звертатися до стоматолога для профілактичного огляду.
Лікування мезіального прикусу: висновки
Мезіальний прикус — це проблема, яка може суттєво впливати на якість життя та викликати ряд ускладнень. Від прискореного стирання зубів до утрудненого дихання, порушення дикції, проблем зі шлунково-кишковим трактом.
Саме тому, вчасне лікування мезіального прикусу — вкрай важливе. Найбільш ефективною є корекція патології на етапі розвитку щелепи — в дитячому віці. Саме тоді найлегше скоригувати положення нижніх зубів та зубного ряду в цілому без операції та уникнути неприємних наслідків прогенії.
Якщо вам потрібно проконсультуватися щодо корекції прикусу, чекаємо на вас в стоматологічній клініці DentaDerm. Досвідчені лікарі-ортодонти допоможуть отримати вам посмішку вашої мрії. Записатися на консультацію до лікаря можна телефоном або через форму для зворотного зв’язку.
З турботою, Стоматологічна клініка DentaDerm.