Правильний прикус — це гармонійна посмішка, правильна позиція зубів, відсутність проблем з дикцією та здоров’ям ротової порожнини. Про те, як виглядає правильний прикус та коли хвилюватися про ортодонтичні проблеми не варто? У цій статті стоматологи клініки DentaDerm розкажуть все, що треба знати про правильний прикус зубів. А також поділяться “тривожними дзвіночками”, за яких варто записатися до ортодонта.
Що таке прикус?
Для початку, з’ясуємо, що ж означає сам термін “прикус”. Це — співвідношення верхньої та нижньої щелепи між собою, при змиканні.
У стоматології розрізняють два типи прикусу зубів:
- Правильний, або ж ортогнатичний прикус.
- Неправильний прикус.
Як з’ясувати, чи правильний прикус зубів у вас та коли варто звертатися до ортодонта? Зараз розповімо.
Правильний та неправильний прикус: у чому різниця?
Правильний прикус — це коректне співвідношенням між зубними рядами верхньої та нижньої щелепи, яке характеризується максимальним розслабленням жувальних м’язів і відповідним взаємозв’язком між окремими зубами.
Іншими словами, правильний прикус передбачає правильне розташування щелеп у пропорції одна до одної без серйозних аномалій, які можуть впливати на їхню функцію і вигляд обличчя.
З естетичної точки зору правильний прикус не завжди виглядає ідеальним. Але обличчя людини, яка є його власником, у будь-якому випадку, виглядає гармонійно.
Якщо ж говорити про неправильний прикус, то це — абсолютно протилежна ситуація. Зубні ряди нижньої та верхньої щелепи змикаються неправильно. Залежно від складності та вираженості аномалії, така проблема може провокувати труднощі зі вживанням їжі, гігієною ротової порожнини. А також бути причиною багатьох стоматологічних (та не тільки!) проблем.
Види правильного прикусу зубів
Еталонним правильним прикусом вважають ортогнатичний прикус. Його основні характеристики:
- Симетричне змикання зубних рядів.
- Перекриття різців нижньої щелепи різцями верхньої на третину.
- Відсутність міжзубних щілин (діастем, трем).
- Відповідність молярів і премолярів обох зубних рядів один одному.
- Щільне змикання зубів.
- Відсутність проблем із жуванням, дикцією.
- Гармонійні риси обличчя.
Ортогнатичний прикус зустрічається лише приблизно в 5% людей. Проте сучасна ортодонтія виділяє й інші види правильного прикусу:
- Біпрогнатичний — верхня та нижня щелепа трохи висунуті вперед, зуби незначно спрямовані до губ.
- Опістогнатичний — зуби злегка спрямовані в середину. Така особливість помітна, якщо дивитися на людину в профіль.
- Прогенічний — незначне виступання нижньої щелепи, без порушення роботи скронево-нижньощелепного суглоба, функціональності зубів.
- Прямий — розміщення верхнього зубного ряду паралельно нижньому, стикання різців ріжучими краями.
Залежно від особливостей кожного конкретного випадку, деякі з цих видів прикусу можуть потребувати легкої корекції. Тут варто консультуватися з ортодонтом, якому ви довіряєте.
Як дізнатися, який у вас прикус?
Самостійно визначити, чи правильний у вас прикус, можливо. Але таке спостереження не буде точним на 100%. Основні критерії відсутності проблем зі змиканням зубів ми навели вище. Це — перекриття верхніми зубами нижніх на одну третю, відсутність щілин між зубами, щільне змикання верхньої та нижньої щелепи. Риси обличчя, при цьому, гармонійні.
Проте для діагностики прикусу ми рекомендуємо обов’язково звернутися на консультацію до стоматолога-ортодонта. Фахівець проведе візуальний огляд, збере анамнез та проведе повну діагностику зубів та щелепи. На основі результатів дослідження прийматиметься рішення про те, чи потрібно вам вирівнювати зуби.
Коли необхідне виправлення прикусу?
Якщо коротко — за наявності будь-яких проблем із ним. Головними ознаками порушення прикусу є:
- нерівності зубного ряду, суттєві проміжки між зубами;
- порушення м’язового тонусу та жувальної ефективності;
- диспропорція обличчя;
- дефекти мови, труднощі з вимогою певних звуків.
Якщо ви помітили ознаки неправильного прикусу зубів у себе, зверніться на консультацію до стоматолога-ортодонта. Лікар проведе діагностику та підтвердить або спростує наявність проблеми у вас.
Як формується неправильний прикус?
Формування неправильного прикусу зубів у дорослих та у дітей можливе з різних причин. Найчастіше, це:
- Спадковість. Деякі види неправильного прикусу (мезіальний, дистальний) передаються генетично. Якщо таку проблему мали батьки, то з великою ймовірністю вона буде у дитини.
- Проблеми на етапі внутрішньоутробного розвитку. Ускладнення під час вагітності, вплив негативних факторів (шкідливі звички у матері тощо) — все це закладає підгрунтя для формування неправильного прикусу. Також проблеми зі змиканням зубів може провокувати родова травма. Наприклад, мезіальний прикус часто буває наслідком вивиху нижньої щелепи новонародженого під час пологів.
- Шкідливі звички у дитини. Смоктання пальця, тривале смоктання соски, гризіння твердих предметів тощо.
- Невчасна зміна молочних зубів. Занадто раннє або занадто пізнє випадіння.
- Гіпертонус жувальних м’язів, який виникає на тлі стресу та інших факторів. Призводить до зсуву щелепи.
У деяких випадках, виправлення прикусу може знадобитися через неправильне протезування зубів, травми щелепи.
Профілактика неправильного прикусу
Турбота про правильний прикус дуже важлива вже з ранніх років. Батькам варто бути уважними до появи зубних аномалій у дитини. Найкращими методами профілактики є:
- Вчасне введення в раціон дитини твердої їжі.
- Відлучення від шкідливих звичок — смоктати палець, гризти тверді предмети тощо.
- Турбота про якісну гігієну ротової порожнини.
- Своєчасне обстеження здоров’я, звернення до стоматолога для профілактики та у разі необхідності.
Бажаєте перевірити прикус та відвідати професійну діагностику зубів? Запрошуємо на прийом до стоматолога-ортодонта в клініку DentaDerm. Ми знаємо, як визначити аномалії прикусу на ранніх стадіях та профілактувати проблеми із зубами в майбутньому. Запис на консультацію — за телефоном або через форму для зворотнього зв’язку.
З турботою, Стоматологічна клініка DentaDerm.