Під час вагітності організм жінки переживає суттєві зміни. Вони необхідні для того, щоб гарантувати оптимальні умови розвитку дитини. Ці зміни стосуються і стану кісткової тканини: зокрема зубів. Про те, чи можна лікувати зуби вагітним, яких правил догляду за зубами тепер потрібно дотримуватись жінці, і коли слід записатися на прийом до лікаря, розкажуть стоматологи клініки DentaDerm.
Які фактори впливають на стан зубів під час вагітності
Є 3 основних фактори, які визначають здоров’я зубів вагітної жінки:
- Спадковість.
- Загальний стан зубів.
- Гормональний фон.
Спадковість та загальний стан зубів
Ми не можемо впливати на спадковість. Через це у деяких людей зуби — в ідеальному стані, навіть якщо догляд за ними поганий, а в когось регулярно виникає карієс, попри всі старання.
Так чи інакше, проблеми із зубами у вагітних стають гострішими. Тіло жінки тепер розподіляє всі корисні речовини, які одержує, між матір’ю та дитиною. Тому зуби майбутньої мами можуть бути позбавлені корисних вітамінів, мікроелементів. Як наслідок — вони руйнуються.
Гормональний фон
Гормональні зміни не впливають на зуби напряму. Але вони змінюють роботу кровоносної системи та деяких залоз організму жінки. Це негативно позначається на стані зубів та ясен.
Близько 60-70% вагітних жінок страждають на проблеми з яснами: може розвиватися кровоточивість, гінгівіт. Діяльність гормонів змінює і склад слини: вона втрачає якості ремінералізатора. Це негативно впливає на стан емалі, робить її більш вразливою.
Додатковий фактор — гормональні стрибки послаблюють м’язи, які утримують їжу всередині шлунка. Печія або ранкове блювання покривають зуби сильнодіючими шлунковими кислотами. Вони здатні суттєво руйнувати емаль.
Чому лікування зубів під час вагітності – це важливо?
Дбати про стан ротової порожнини необхідно як до вагітності, так і під час неї. Адже стан зубів мами безпосередньо впливає на схильність до хвороб ротової порожнини у дитини.
Для прикладу: діти матерів, які мали невилікуваний карієс під час вагітності, в середньому страждають карієсом у 3 рази частіше. А токсини, які виникають під час періодонтиту в організмі мами, з високою ймовірністю передаються малюкові.
Але це – не привід хвилюватися. І тим більше боятися. Більш раціонально розпочати посилену турботу про зуби під час планування вагітності, а також не відмовлятися від профілактичного відвідування дантиста під час неї. Тому відповідь на запитання, чи можна лікувати зуби під час вагітності буде однозначною — так.
Особливості лікування зубів під час вагітності
Лікування та профілактика хвороб зубів у вагітних жінок дещо відрізняються від стандартних.
Профілактика захворювань зубів та ясен
Відвідувати дантиста профілактично тепер варто частіше: вагітна жінка повинна робити це 1 раз на 3 місяці замість 2 разів на рік. Це не означає, що вам обов’язково щось лікуватимуть. Стоматолог проведе огляд, оцінить стан зубів. За потребою – зробить професійну гігієну.
Лікування зубів при вагітності
Важливе правило тут – будь-які процедури слід проводити лише після консультації з акушером-гінекологом, який веде вагітність. Лікар повинен схвалити те чи інше втручання. Те саме правило поширюється і на лікування зубів після пологів, в період грудного вигодовування.
Заборонено, незалежно від терміну вагітності, проводити лікування під седацією або загальним наркозом.
Лікування зубів на етапі планування вагітності
Якщо ви відкладали відвідування стоматолога “до кращих часів”, то під час планування вагітності настав час. Краще підготуватися і заздалегідь пролікувати карієс, поставити пломби, позбутися хвороб ясен. Адже всі проблеми можуть загостритися під час вагітності, коли організм почне перебудовуватися.
Які стоматологічні маніпуляції обов’язкові перед вагітністю:
- Професійна гігієна ротової порожнини — чистка в стоматологічному кріслі допоможе позбавитися від нальоту, каменю, помітити прихований карієс на ранніх стадіях.
- Терапевтичне лікування – пролікувати карієс, захворювання ясен, замінити старі пломби.
- Хірургічне лікування – видалити хворі моляри, які неможливо вилікувати.
Саме до вагітності проводять встановлення імплантів (важливо щоб приживлення повністю завершилося), лікування брекетами, елайнерами.
Лікування зубів у першому триместрі вагітності
За градацією підрахунку триместрів UNICEF, перший триместр вагітності рахують від першого дня останньої менструації до тринадцятого тижня вагітності. У цей період відбувається активне формування організму дитини: її тканин та внутрішніх систем. Тому лікування зубів при вагітності на першому триместрі не рекомендовано. Виняток – неінвазивні процедури.
Нижче наведемо таблицю з дозволеними, допустимими та неприпустимими процедурами у першому триместрі. Але пам’ятайте: будь-яке звернення до стоматолога у першому триместрі необхідно узгоджувати з вашим гінекологом.
Можна | Не можна | Допустимо |
---|---|---|
Встановлювати коронки на імплантах або зубах, що прижилися, без нервів. | Робити імплантацію зубів. | Термінове лікування зубів у разі травм, гострого болю. |
Робити професійну гігієну. | Виконувати незнімне протезування на непідготовлених поверхнях. | Рентген за недоступності інших методів діагностики. |
Виконувати ремінералізацію емалі. | Виправляти прикус брекетами/елайнерами. | |
Робити відбілювання емалі. |
Лікування зубів при вагітності у другому триместрі
Другий триместр — період із тринадцятого по двадцять восьмий тиждень вагітності. Цей час найбільш сприятливий для відвідування спеціаліста стоматолога. Здоров’я матері та стан дитини є більш стабільними. Допускається лікування зубів в Києві під місцевою анестезією.
Можна | Не можна |
---|---|
Встановлювати коронки на імплантах або зубах, що прижилися, без нервів. | Робити імплантацію зубів на непідготовленій поверхні. |
Робити професійну гігієну. | Виправляти прикус брекетами/елайнерами. |
Виконувати ремінералізацію емалі. | Робити відбілювання емалі. |
Виконувати термінове лікування з або без анестезією. | Виконувати незнімне протезування. |
Робити прицільний рентген. |
Лікування зубів при вагітності: третій триместр
Термін із двадцять восьмий по сорок перший тиждень вагітності – це третій триместр. Ризик негативного впливу лікування зубів у цей період на організм дитини – мінімальний. Але слід розуміти, що деякі медичні маніпуляції та активні компоненти препаратів можуть негативно впливати на стан матері та стати причиною передчасних пологів (у поодиноких випадках). Тому стоматологи рекомендують лікувати лише гострі стани: наприклад, запалення. Решту маніпуляції слід відкласти на період після пологів.
Лікування зубів під час годування груддю
Після пологів починається ще один важливий період – годування. Під час лактації до лікування зубів жінці слід ставитись не менш обережно. Відкладати звернення до лікаря, якщо вас турбує гострий зубний біль, не можна. Це може призвести до сильного стресу та втрати молока.
Загальні правила лікування зубів під час лактації:
- Перед лікуванням обов’язковий прийом лікаря гінеколога. Фахівець назве допустимі процедури та допоможе вибрати відповідну анестезію.
- Нагодуйте дитину перед лікуванням і зробіть запас грудного молока. На виведення анестезії з організму матері необхідно до 6 годин.
- Робіть тільки процедури, які не терплять зволікань. Відбілювання, вирівнювання прикусу, імплантацію слід відкласти до завершення грудного вигодовування.
Лікування зубів до, після та під час вагітності: підсумки
Слідкувати за здоров’ям зубів важливо протягом усього життя. А в період вагітності, коли організм є вразливішим, слід виявляти до цього питання особливу увагу. Ідеальний варіант – пролікувати всі зуби на етапі планування вагітності. А під час – записуватись на прийом у стоматологію профілактично, 1 раз на 3 місяці.
Будьте здорові! З турботою, Стоматологічна клініка DentaDerm.