Сколи та тріщини на зубах виникають внаслідок травм, ударів та інших механічних пошкоджень. А ще — через карієс, розкушування твердої їжі…факторів існує безліч! Проте не варто хвилюватися: сучасна стоматологія знає, що робити, якщо у вас відколовся зуб. Реставрація посмішки можлива навіть у складних випадках.
Відколовся зуб: що робити у першу чергу?
Звернутися до лікаря-стоматолога. Чим швидше, тим краще. Зателефонуйте вашому дантисту та запишіться на найближчу дату. Після цього:
- ретельно прополощіть рот, щоб видалити часточки їжі й шматочки відколотого зуба, якщо вони залишилися;
- випийте знеболювальне, якщо присутній сильний дискомфорт;
- прикладіть до пошкодженого місця холод, щоб зменшити набряк.
Очікуючи на прийом в стоматолога, старайтеся уникати надмірного навантаження на пошкоджений зуб. Тимчасово відмовтеся від твердої їжі, чистьте зуби лише м’якою зубною щіткою.
Пам’ятайте! Ігнорувати сколи, тріщини, травми на емалі — погана ідея. Через це може розвинутися карієс, пульпіт. Найгірша перспектива — це втрата зуба.
Причини сколів та тріщин на зубах
Найчастіше, такі проблеми виникають через:
- Випадкові травми, падіння, удари в щелепу.
- Травмування під час занять спортом, катання на велосипеді.
- Некоректне встановлення ортодонтичних конструкцій — брекетів.
- Шкідливі звички.
- Невчасне та неправильне лікування зубів
Іноді проблема виникає через розкушування насіння та іншої твердої їжі, звичку гризти ручку або олівець. Все це дуже негативно впливає на емаль.
Як допоможе стоматолог, коли відколовся зуб?
Лікар обирає метод лікування, орієнтуючись на індивідуальну клінічну картину. Важливе відновлення емалі зубів, профілактика подальшого руйнування та запалення. Найбільш часто, пацієнтам рекомендують наступні процедури:
- Проведення художньої реставрації – виконується за допомогою спеціальних композитних матеріалів. Відтінок цих матеріалів підбирається в тон зубів, тому посмішка виглядатиме природно та красиво.
- Встановлення вінірів – з кераміки або композиту. Тонкі накладки кріпляться до фронтальної частини зуба, ефективно маскують будь-які дефекти, а також не поступаються за функціональністю натуральному зубу. Термін служби вінірів складає до 20 років та навіть більше.
- Керамічні вкладки — це мікропротези, які застосовують при сильних руйнуваннях передніх зубів. Повне відновлення жувальної функції, а також повернення зубу цілісності гарантовані.
- Коронка — встановлюється у випадку, якщо тріщина на емалі серйозна, і зруйновано понад 50% коронкової частини зуба.
Важливо звернутися до стоматолога одразу після появи тріщин на зубах, і не відтягувати з лікуванням. Це допоможе профілактувати подальше руйнування зуба та більш серйозні проблеми з ротовою порожниною.
Як вибрати оптимальне рішення, якщо відколовся зуб?
Все просто — звернувшись до стоматолога. Лікар огляне зуб та вибере метод реставрації, який можливий/ефективний у вашому випадку. Це може бути пломбування, реставрація коронкою тощо. Наприклад:
- Травма передніх зубів – виконується реставрація за допомогою вінірів або коронок з діоксиду цирконію. Адже важливо не лише зберегти жувальну функцію, а й естетику посмішки.
- Втрата половини жувального зуба – у випадку сколу великої частини жувальних молярів, найчастіше встановлюють коронку. Це міцна конструкція, яка допомагає повністю повернути функціональність жувальних зубів.
- Травма зуба мудрості. У випадку травмування “вісімки”, найчастіше приймається рішення про її видалення.
Якщо виникла проблема з депульпованим зубом (без нерва), то реставрація вимагає зміцнення за допомогою коронки. Адже депульповані зуби — більш крихкі та чутливі до пошкоджень.
Сколи молочних зубів у дітей: що робити?
Деякі батьки ігнорують травми та захворювання молочних зубів, вважаючи, що вони й так зміняться постійними. Це не найкраща стратегія. Скол молочного зуба важливо лікувати й реставрувати, адже він стає джерелом поширення бактерій, розвитку карієсу, захворювань ясен.
У більшості випадків, під час реставрації молочних зубів можна обійтися звичайним встановленням пломби.
Сколи та тріщини на зубах: профілактика
Щоб уникнути пошкоджень на емалі та травм зубів, важливо:
- дотримуватися правил безпеки під час занять спортом;
- дбати про правильний догляд за ротовою порожниною;
- уникати шкідливих звичок гризти тверді предмети, ручку тощо;
- бути обережним з твердою їжею — насінням, горішками;
- одразу лікувати карієс.
Відколовся зуб, з’явилися тріщини на зубах чи сколи емалі? Стоматологи клініки DentaDerm в Києві знають, як вам допомогти. Записатися на прийом можна телефоном або через форму для зворотного зв’язку. Ми проведемо ретельну діагностику та оберемо метод реставрації зубів, який допоможе отримати посмішку вашої мрії!
З турботою, Стоматологія DentaDerm.