За різними даними, до 95-95% людей стикалися із зубними захворюваннями. Це — не лише карієс (хоч він і найпопулярніший!). Існує понад 20 стоматологічних хвороб, які виникають у дітей та дорослих. Кожне із них має власні симптоми й особливості перебігу. Але спільна риса для усіх стоматологічних захворювань — лінійний перебіг. Це означає, що якщо у вас — карієс або пульпіт, вони не зникнуть самостійно. Навіть якщо зуб перестав боліти, його руйнування триває. Тож сьогодні ми розглянемо які бувають хвороби зубів. Назвемо симптоми кожної з них та розповімо, як не пропустити “тривожні дзвіночки”.
Фактори ризику хвороб зубів
Захворювання зубів та ясен, як і будь-які інші, не виникають без підстав. Основними чинниками, які провокують їхній розвиток, є:
- Недостатня гігієна — неправильне або нерегулярне чищення зубів.
- Нездорова їжа — зокрема, з високим вмістом цукру.
- Куріння — тютюн змінює відтінок зубів та сприяє накопичення нальоту.
- Нерегулярне відвідування стоматолога — деякі стоматологічні хвороби розвиваються безсимптомно, тож важливо виявити їх на ранніх стадіях.
Окрім цього, деякі люди більш схильні до розвитку стоматологічних захворювань через фактор спадковості.
Класифікація захворювань зубів
Усе різноманіття зубних хвороб ділиться на дві групи: каріозні та некаріозні. До каріозних захворювань зубів належать:
- карієс;
- пульпіт;
- періодонтит;
- кіста (гранулема) зуба.
Некаріозні захворювання — це:
- гіпо- та гіперплазія емалі;
- підвищена стертість;
- флюороз;
- широкий спектр спадкових хвороб зубів.
Найпоширеніша хвороба зубів — карієс
На різних етапах життя виникає у приблизно 98% людей на планеті. Швидко прогресуючи, карієс руйнує тверді тканини зуба, може провокувати ускладнення — виникнення пульпіту.
Основна причина карієсу — бактерії, які накопичуються на поверхні емалі. У сукупності з цим, захворювання зубів провокують:
- недостатня гігієна порожнини рота;
- зловживання продуктами, які містять багато цукру;
- відсутність професійної гігієни.
Деякі люди більш схильні до розвитку карієсу через особливості організму, спадковість. У них ця хвороба зубів розвивається частіше та значно швидше, тож нехтувати візитами до лікаря з приводу лікування карієсу не можна.
Пульпіт — запалення пульпи зуба
Це зубне захворювання, яке розвивається внаслідок невилікуваного вчасно карієсу. Хвороба, під час якої вражається нервово-судинний пучок зуба, на ранніх стадіях може бути майже непомітною. Дещо пізніше виникають такі симптоми, як пульсуючий біль, підвищена чутливість зубів до холодного та гарячого. Щоб вилікувати пульпіт, необхідно провести видалення пульпи. Або, як називають цю процедуру пацієнти — “видалити нерв”.
Під загрозою — корінь зуба: періодонтит
Періодонтит — це запальний процес, який вражає тканини навколо кореня зуба. А саме — періодонтальну зв’язку, яка з’єднує корінь зуба з кісткою щелепи. Цю зубну хворобу викликають ускладнення пульпіту та карієсу. Симптомами періодонтиту є набряк ясен, виражений зубний біль, відчуття розпирання в ураженій ділянці. Якщо випадок — ускладнений, спостерігається виділення гною.
Особливості некаріозних захворювань зубів
Цей тип хвороб зубів виникає рідше, ніж каріозні. А також може розвиватися безболісно. Саме тому, пацієнти звертаються до лікаря вже на пізніх стадіях. Хворіти, при цьому, може як один зуб, так і весь зубний ряд. Можуть з’являтись некаріозні хвороби зубів на різних етапах:
- до прорізування зубів;
- після прорізування зубів.
На першому етапі (його ще називають “етап фолікулярного розвитку”) виникають:
- гіпоплазія зуба — недорозвиненість емалі;
- гіперплазія — зуб занадто великий, емаль перерозвинена;
- флюороз — надлишок фтору;
- підвищена стертість зубів;
- спадкові аномалії — зуби скупчені, ростуть повільно, розташовані під кутом.
Після прорізування зубів виникають такі зубні хвороби, як:
- ерозія емалі;
- клиновидний дефект ;
- гіперестезія зубів (висока чутливість до температур та кислот).
Зубні захворювання молочного прикусу
Молочні зуби у дітей — чутливі та вразливі. Їхня емаль — доволі тонка. Саме тому, стоматологічні хвороби зубів прогресують дуже швидко, а лікування молочних зубів в Києві обов’язково має бути своєчасним. Найпопулярніші захворювання зубів у молочному прикусі — такі ж, як і в дорослих. Це:
- карієс;
- пульпіт;
- періодонтит.
Окрім цього, у дітей можуть розвиватися всі популярні захворювання ясен. Найчастіше, у малюків виникають:
- гінгівіт;
- стоматит;
- пародонтит та пародонтоз.
Саме тому, відвідувати стоматолога в дитинстві — це дуже важливо. Орієнтовно один раз на 4-6 місяців ви маєте записувати малюка до дантиста. Так всі захворювання можна буде виявити на ранніх стадіях, розпочати лікування швидко та вчасно. А також привчити дитину до турботи про своє здоров’я з ранніх років.
Профілактика — найкращий спосіб уникнення хвороб зубів
А тепер — про те, як знизити ймовірність розвитку захворювань зубів. Тут важливо дотримуватися базових рекомендацій стоматолога. Чистьте зуби двічі на день, користуйтеся флосом та іригатором. Відвідуйте стоматолога профілактично, а не лише коли зуб почне боліти. У середньому, робити професійну гігієну та приходити на огляд потрібно один раз на 6 місяців.
Турбота про власний раціон — це теж важливо. Ваше харчування повинне бути повноцінним та збалансованим, без надлишку цукру. Це допоможе підтримувати не лише зуби, а й весь організм здоровим.
Потрібна консультація стоматолога? Спеціалісти нашої клініки із задоволенням вам допоможуть. Щоб записатися на консультацію, телефонуйте нам, або залишайте заявку на зворотний зв’язок.
З турботою, Стоматологічна клініка DentaDerm.