Установка брекет-системи допомагає отримати красиву посмішку навіть у дорослому віці. А щоб носіння брекетів приносило мінімум дискомфорту, і зуби були надійно захищені від нальоту, важливо дотримуватись нескладних правил догляду. Про те, як чистити зуби з брекетами, розкажуть стоматологи центру DentaDerm.
Чому догляд за брекетами – це важливо?
Лікування брекетами — зазвичай, тривале. Для виправлення прикусу в Києві незнімна конструкція фіксується на період від 1,5 до 2 років. Частинки їжі накопичуються в проміжках між зубами та брекетами, а також на шорстких елементах системи. Це загрожує появою нальоту, каменю, розвитком карієсу. А ще — формуванням таких неприємних наслідків, як пародонтит та пародонтоз.
Уникнути перерахованих проблем допоможе правильний догляд за ротовою порожниною. Регулярне чищення зубів, використання флосу та йоржиків, ополіскувача для порожнини рота.
Пам’ятайте: брекет системи не можуть стати причиною карієсу чи інших захворювань зубів. Їх псує недотримання правил догляду. Тому дуже важливо дотримуватися рекомендацій лікаря-стоматолога: гігієна ротової порожнини під час лікування повинна бути особливо ретельною.
Догляд за брекетами: що потрібно?
Ортодонтична зубна щітка
Зі щетинками V-подібної форми. Коротка частина щетинок допоможе ефективно очистити брекети, а довга – зуби та ясна. Щоб ви могли дістатися важкодоступних ділянок ротової порожнини, шийка щітки повинна бути довгою і вузькою. Оптимальна жорсткість – м’яка чи середня.
Флосс
Зубна нитка – незамінний помічник після встановлення брекетів. Вона допомагає очистити міжзубні проміжки, а також простір між зубами та ортодонтичною конструкцією. Використовувати можна як звичайний флос, так і зубну нитку, розроблену спеціально для догляду за брекетами.
Йоршики для зубів
Гарантують якісне очищення міжзубних проміжків та простору поруч із брекетами. У наборі краще мати два типи йоржиків: циліндричний та конічний.
Зубна паста та ополіскувач
Ті, які підходять саме вам. Ці засоби повинні бути адаптовані до потреб зубів з брекетами. Вибрати пасту та ополіскувач допоможе лікар-стоматолог.
Щоденний догляд за брекетами: 5 правил
Якщо ви носите систему брекет, необхідно:
- Після кожного прийому їжі ретельно вичищати брекет систему та зуби з усіх боків. Уникайте при цьому різких рухів.
- Полоскати рот водою або ополіскувачем кілька разів на день для видалення залишків їжі та запобігання нальоту.
- Контролювати положення брекетів під час чищення. Навіть незначне зрушення системи може порушити прикус.
- Використовувати флос, зубні йоржики та, по можливості, іригатор щодня. Ці пристрої допоможуть видалити наліт, залишки їжі в важкодоступних ділянках ротової порожнини.
І дуже важливе правило — не ставтеся до брекетів, як до пристрою, що псує життя, ускладнює догляд за зубами. Адже саме така система є вашим союзником у досягненні мрії — гарної, рівної голлівудської посмішки. З часом догляд за системою буде доведений до автоматизму, і ви витрачатимете на це мінімум часу.
Один раз на місяць, або згідно з індивідуальним графіком, вам необхідно відвідувати стоматолога. Прийом стоматолога важливий для регулювання брекетів та виконання професійної гігієни.
Як чистити зуби з брекетами
Чистити зуби з брекетами необхідно особливо ретельно після кожного прийому їжі. Використовуйте для цього V-подібну зубну щітку, особливу увагу приділяйте важкодоступним ділянкам порожнини рота. Чистити зуби тепер потрібно довше, ніж звичайно: до 10 хвилин.
Якщо сталося так, що після їди немає можливості почистити зуби, то хоча б скористайтеся ополіскувачем. Ретельно прополощіть ротову порожнину протягом 1-2 хвилин.
Чи можна чистити зуби з брекетами звичайною щіткою?
Можна, але краще використовувати щітку з V-подібними щетинками (механічну або електричну).
Ми рекомендуємо відмовитися від жорстких зубних щіток. Найкращий вибір — м’яка або середня зубна щітка. Вона допомагає:
- не пошкодити брекет систему та м’які тканини — чищення зубів буде делікатним;
- ефективніше очищати міжзубні проміжки.
Харчування та носіння брекетів: поради стоматолога
Якщо ви носите брекети, необхідно скоригувати свій раціон. Рекомендуємо обмежити:
- Сухарі, чіпси, горіхи — вони можуть зірвати замочки або зламати дугу.
- Печиво, вафлі, солодкі бісквіти — ці продукти прилипають до брекетів, і їх дуже складно відчистити. Те саме стосується карамелі, ірисок, льодяників. Такі смаколики важко відчищаються, а також створюють сприятливі умови для розвитку бактерій під брекетами.
- Жувальні гумки – вони налипають на брекетах і важко видаляються з їх поверхні.
Металеві брекети піддаються впливу харчових барвників, тому під час лікування слід обмежити в раціоні продукти, що пігментують. Це червоне вино, кава, чорний чай, червоні ягоди, буряк. Відмовлятися від цих продуктів та напоїв повністю не обов’язково, достатньо знизити їх кількість, а також полоскати порожнину рота після кожного вживання. Сапфірові та керамічні брекети, своєю чергою, практично не схильні до впливу харчових барвників.
Носіння брекетів — саме той період, коли варто відмовитися від шкідливої звички гризти олівці, ковпачки від ручок та інші жорсткі предмети. Це може призвести до появи таких неприємних наслідків, як відколи брекетів або пошкодження емалі зуба.
Тверді овочі та фрукти, типу яблук, груш, моркви, огірків перед вживанням потрібно різати на дрібні шматочки. Слідкуйте за температурою страв, які ви їсте. Різкі перепади – від гарячого до холодного, і навпаки – негативно впливають на брекети. Вони можуть зіпсувати проволоку або призвести до пошкодження замків.
Догляд за зубами після зняття брекетів
І насамкінець — про те, як потрібно доглядати ротову порожнину після носіння брекетів. Якщо після ортодонтичного лікування вам призначили ретейнер, необхідно:
- Дотримуватися стандартних рекомендацій по догляду за ротовою порожниною – чистити зуби двічі на день, користуватися іригатором, зубною ниткою, ополіскувачем.
- Правильно доглядати за ретейнером — чистити щодня за допомогою щітки та пасти, використовувати спеціальні міжзубні йоржики, щоб ретельніше очистити простір навколо ретейнера.
- Відвідувати стоматолога профілактично — 1 раз на 6 місяців або згідно з графіком, який пропонує ваш лікар.
Ось і все, що потрібно знати про догляд за брекетами та ротовою порожниною на період лікування. Стоматологи клініки DentaDerm обов’язково нададуть вам повні рекомендації та дадуть відповіді на всі ваші запитання. Запис на консультацію — телефоном або через форму для зворотного зв’язку. Почніть свій шлях до усмішки мрії вже сьогодні!
З турботою, Стоматологічна клініка DentaDerm.