Карієс — одне з найпопулярніших захворювань зубів. Це патологічний процес, що вражає тверді тканини. Найчастіше карієс розвивається непомітно: з маленької темної цятки до великого ураження, яке руйнує зуби зсередини. Як не допустити цього? Розкажуть стоматологи клініки DentaDerm. Сьогодні ми підготували статтю про те, що таке карієс: причини його розвитку, діагностику, як лікують карієс та найголовніше — про профілактику.
Причини карієсу
Це захворювання провокують бактерії Streptococcus mutans та Streptococcus sanguis, які розвиваються у ротовій порожнині. У нормі ці бактерії є в кожної людини, тому що передаються майже відразу після народження від матері до дитини.
Бактерії розмножуються дуже швидко, і вже через годину після чищення зубів чисельність Streptococcus mutans та Streptococcus sanguis у ротовій порожнині може досягти 2 млн. Самі по собі ці бактерії не є небезпечними для здоров’я. Але накопичуючись на зубах, вони стають причиною їхнього руйнування.
Недостатня гігієна – основна причина карієсу. Крім того, є й інші фактори від чого з’являється карієс:
- нестача кальцію, фтору та фосфору в організмі;
- ослаблений імунітет;
- хвороби шлунка та кишечника;
- нестача вітамінів;
- часте харчування м’якими продуктами, дефіцит твердих овочів у раціоні та вживання простих вуглеводів (борошні вироби, солодощі);
- гіповітаміноз;
- нестача фтору, кальцію та фосфору в організмі;
- слабкий імунітет;
- захворювання шлунково-кишкового тракту;
- недостатня профілактика карієсу — недотримання рекомендацій лікаря.
Загалом карієс найчастіше провокує сукупність факторів, а не одна причина. Недостатня гігієна, поганий раціон та нерегулярне відвідування стоматолога.
Види карієсу
Це захворювання класифікують за локалізацією, частотою появи та ступенем ураження зуба.
Частота появи
За частотою появи карієс буває первинним та вторинним. Первинний карієс – перше ураження зуба, вторинний – повторне, після вже проведеного лікування. Вторинний розвиток карієсу можливий під пломбою, поряд з коронкою, усередині зуба.
Локалізація
За цим параметром відрізняють такі види карієсу:
- Фіссурний – розвивається у заглибленнях на коронках молярів та премолярів.
- Апроксимальний — розвивається між зубами та легко піддається діагностиці. У зоні ризику цього виду захворювання — пацієнти з щільним зубним рядом.
- Пришийковий (прикореневий) — карієс, який вражає шийку зуба. Небезпечний тим, що невдовзі призводить до ураження зубних каналів, що супроводжується сильним зубним болем.
Ступінь ураження (стадія карієсу)
У сучасній стоматології розрізняють 4 основні стадії карієсу:
- початкова — у вигляді плями на емалі зубів;
- поверхнева — сколи, тріщини та невеликі отвори на поверхні зубів;
- серединна — на цій стадії починається ураження м’яких тканин зубів (дентину);
- глибока — характеризується сильними ушкодженнями дентину, запаленням пульпи.
Запобігти карієсу будь-якого виду допоможе правильна профілактика та своєчасне звернення до лікаря.
Клінічні симптоми карієсу
Симптоми карієсу відрізняються залежно від стадії хвороби. Спочатку, це — невелика цятка на емалі, що не провокує болю, дискомфорту. Пізніше, коли процес руйнування стає більш вираженим, з’являється порожнина в зубі, неприємний запах із рота, чутливість до холодного та гарячого. А ще — ниючий біль.
Ускладнення карієсу
Лікування карієсу в Києві у дорослих та дітей обов’язково має бути своєчасним. На ранніх стадіях можна навіть вилікувати карієс без бормашини та знеболювального. Сучасна стоматологія пропонує найбільш нетравматичні методи, і вважає, що профілактика карієсу – це краще, ніж його лікування.
Якщо ж карієс запущено, поступово розвивається запалення зубного нерва (пульпіт). Для хвороби характерні сильні болі, поступове руйнування тканин зуба.
Ускладненнями запущеного карієсу також стають такі процеси:
- періодонтиту — запальне захворювання тканин в області верхівки зубів;
- кіста (гранулема) — утворення гнійного мішка;
- періостит — інфекційно-запальний процес, який супроводжується появою абсцесу.
Пам’ятайте: найкраща профілактика карієсу та його ускладнень – це своєчасне відвідування стоматолога. А також ретельна, правильна гігієна ротової порожнини.
Діагностика карієсу
Виявити карієс іноді можна самостійно — у випадках, коли йдеться про ураження видимої частини зубів. Але провести точну діагностику та встановити діагноз правильно може лише лікар. При підозрі на карієс обов’язково зверніться до фахівця.
Дантист проводить візуальний огляд, а також робить рентген зубів, щоб виявити ділянки та ступінь ураження тканин зуба. Додатковий спосіб виявлення карієсу – це вітальне фарбування емалі.
Лікування карієсу
Проводиться лікування карієсу поетапно. Нижче розглянемо кожен із етапів як лікують карієс:
-
Діагностика та огляд
Стоматолог проводить візуальний огляд ротової порожнини, робить та вивчає рентгенівський знімок зубів. Це необхідно для визначення ступеня ураження та вибору стратегії лікування. -
Підготовка до препарування
За необхідності проводиться професійна гігієна ротової порожнини (зняття нальоту та каменю). Процедура виконується за допомогою спеціальних інструментів, із застосуванням ультразвукових насадок та спеціальних паст.Після цього дантист вибирає відтінок пломби (за спеціальною шкалою Віта), вводить знеболювальне, ізолює зуб за допомогою кофердама. -
Препарування каріозної порожнини.
Дантист видаляє тканини зубів, уражені карієсом. Здійснює підготовку порожнини для подальшої фіксації пломби. -
Підготовка до встановлення пломби
Видалення залишків дентину із зубів, медикаментозна обробка зуба. Для обробки використовуються такі препарати, як розчини та антисептики. Після цього лікар протравлює зуб кислотою, висушує його та наносить спеціальний адгезивний матеріал. Важливо дуже ретельно підготувати зуб. Це профілактика карієсу вторинного типу (повторного розвитку хвороби). -
Безпосередньо встановлення пломби
Після повноцінної підготовки порожнини лікар встановлює фотополімерну пломбу на зуби. Процес проводиться поетапно. Далі пломба шліфується і точно адаптується за розміром. Далі лікар консультує вас за правилами гігієни зубів та пояснює, яка профілактика карієсу необхідна у вашому випадку. Ось і все — можете насолоджуватися комфортом та гарною усмішкою!
Чи боляче лікувати карієс? Це питання хвилює багатьох наших пацієнтів. Але ми запевняємо: процес лікування карієсу – абсолютно комфортний. За бажанням пацієнта, всі маніпуляції виконуються під місцевою анестезією. А сучасні інструменти дозволяють провести препарацію тканин швидко, комфортно та без травматизму для здорових тканин.
Профілактика карієсу
Зменшити ймовірність розвитку карієсу можна, якщо дотримуватись нескладних рекомендацій стоматолога.
Профілактика карієсу повинна включати такі етапи:
- Правильне чищення зубів. Чистити зуби необхідно двічі на день, після прийому їжі, не менше 2 хвилин. Крім щітки використовуйте флос (зубну нитку) та іригатор. Вони допоможуть чистити зуби ефективніше: позбутися залишків їжі в важкодоступних ділянках ротової порожнини, міжзубних проміжках.
- Використовуйте ополіскувач. Це додатковий етап очищення ротової порожнини. Вибрати відповідний ополіскувач та зубну пасту допоможе стоматолог.
- Слідкуйте за раціоном. Режим харчування важливий як профілактика карієсу, але й загального здоров’я організму. Вживайте продукти, які багаті на фтор, кальцій, вітамін С. Відмовтеся від занадто гарячої та занадто холодної їжі, яка травмує емаль.
- Відвідуйте стоматолога профілактично. Щонайменше 1 раз на пів року слід відвідувати стоматологічну клініку для контрольного огляду та проведення професійної гігієни.
Бажаєте проконсультуватися щодо профілактики карієсу у дорослих та дітей чи
записатися на прийом для лікування карієсу? Зв’яжіться з нами за телефоном,
який вказано на сайті.
З турботою про вашу усмішку,
стоматологічна клініка DentaDerm!