Прикус — це положення верхньої та нижньої щелепи відносно одна одної при змиканні. Залежно від особливостей змикання, розрізняють правильний і неправильний прикус. Часто порушення прикусу можна помітити неозброєним оком — за асиметричністю щелеп, диспропорцією обличчя чи іншими ознаками. А іноді патологія є незначною, та може бути виявлена лише під час візиту до стоматолога-ортодонта. Сьогодні ми поговоримо про види прикусу більш детально, й розглянемо особливості кожного з них.
Що таке правильний прикус?
Правильний прикус — це правильне співвідношення щелеп, за якого верхні зуби закривають нижні на третину. Жувальні м’язи при цьому розслаблені, дикція — нормальна, риси обличчя виглядають симетрично та пропорційно.
Люди з правильним прикусом мають гарну посмішку та добру артикуляцію, а також менше проблем із зубами.
Ознаки правильного прикусу
Еталоном правильного прикусу є ортогнатичний прикус. Його мають приблизно 5% людей. Ознаками ортогнатичного прикусу є:
- Симетричне змикання щелеп.
- Рівні зуби, відсутність тріщин між зубами.
- Щільне змикання зубних рядів.
- Нормальна дикція.
- Відсутність проблем із жуванням.
Окрім ортогнатичного, існують інші види фізіологічного прикусу, про які поговоримо нижче.
Види правильного прикусу
Сучасна ортодонтія виділяє такі фізіологічні види прикусу:
- Біпрогнатичний — характеризується незначно висунутими вперед верхньою та нижньою щелепою. Зуби при цьому дещо спрямовані до губ.
- Опістогнатичний — помірне спрямування зубів в середину, особливо помітне, якщо дивитися на людину в профіль.
- Прогенічний — з виступанням нижньої щелепи. Функціональність зубів та робота скронево-щелепного суглоба не порушуються.
- Прямий — розміщення верхнього зубного ряду паралельно нижньому, стикання різців ріжучими краями.
У рідкісних випадках деякі з цих прикусів можуть потребувати корекції.
Що таке неправильний прикус?
Неправильний прикус — це будь-які порушення змикання зубних рядів. Ознаки порушення прикусу можуть бути різними. Найчастіше, це:
- висування щелепи вперед або назад;
- скупченість зубів;
- суттєві проміжки між зубами;
- клацання скронево-нижньощелепного суглоба;
- помітна асиметрія губ;
- неправильне розташування зубів, помітне неозброєним оком;
- диспропорція рис обличчя.
У пацієнтів з проблемним прикусом виникають труднощі із жуванням їжі, вимовою певних звуків та дикцією в цілому. Вираженість ознак може бути різною, залежно від типу неправильного прикусу, стадії аномалії.
Класифікація неправильного прикусу
Ортодонти виділяють 5 видів аномалій прикусу, які відрізняються за симптомами. Поговоримо про ці види прикусу більш детально.
Відкритий прикус
Це відсутність контакту (велика щілина) між зубними рядами. Зуби не змикаються повністю. Такий вид прикусу — часто наслідок шкідливих звичок у дитинстві (наприклад, смоктання пальця).
Верхні різці не змикаються, щілина між зубами заважає нормально жувати їжу, тому є причиною дискомфорту. Також відкритий прикус призводить до захворювань ЛОР-органів, шлунково-кишкового тракту, може бути причиною проблем з дикцією.
Дистальний прикус
Це порушення, за якого верхня щелепа сильно висунута вперед відносно нижньої при змиканні зубів. Медичні назви дистального прикусу — це “дистальна оклюзія” або “прогнатія”. У деяких випадках, аномалія не потребує корекції. Але якщо дистальний прикус виражений сильно, це може призводити до наслідків для здоров’я ротової порожнини та організму в цілому. Зокрема, це хронічні запальні процеси.
Зрозуміти, чи потрібно виправляти аномалію, можна після діагностики в лікаря-ортодонта.
Мезіальний прикус
Мезіальний прикус (прогенія) – це аномалія, за якої нижня щелепа висунута вперед та більш масивна за верхню. Це один з найскладніших типів неправильного прикусу, який важко піддається корекції. Для дорослих пацієнтів найчастіше застосовується хірургічне лікування. Для дітей та підлітків може бути ефективним ортодонтичне лікування за допомогою брекет-систем.
Без належного лікування мезіальний прикус може викликати проблеми з дикцією, жуванням, провокувати хвороби зубів та ЛОР-органів.
Глибокий прикус
Це вид аномального змикання зубів, коли верхні зуби перекривають нижні більше, ніж на одну третю. Нижня губа у пацієнтів з глибоким прикусом тонка, може випинати назовні. А підборіддя має маленький розмір.
Наслідки глибокого прикусу — це поступове розташування зубів, підвищена чутливість до холодного/гарячого, випирання передніх зубів, клиноподібний дефект. Саме тому, за виявлення такої патології прикусу у вас, варто звернутися до стоматолога-ортодонта. Найбільш ефективно коригувати глибокий прикус у дитячому віці. Саме на етапі формування щелепи ортодонтичне лікування найбільш ефективне.
Перехресний прикус
Порушене перекриття між верхніми та нижніми зубами. При цьому деякі відділи або поодинокі зуби нижньої щелепи закривають відповідні верхні. Наслідками глибокого прикусу є пришвидшене стирання зубів, рецесія ясен, клиноподібний дефект. У більшості випадків, перехресний прикус потребує корекції.
Чому формується неправильний прикус?
Неправильний прикус може виникати з різних причин. Найчастіше, це:
- Генетика. Неправильний прикус може бути спадковим. Якщо проблеми з прикусом є в батьків, то з великою ймовірністю вони будуть у дитини. Тож варто ретельно слідкувати за станом молочних зубів.
- Шкідливі звички в ранньому дитинстві. Використання пустушки, соски призвести до неправильного прикусу. Ці звички можуть впливати на розміщення зубів та розвиток щелеп.
- Втрата зубів. Втрата одного або кількох зубів може призводити до зсуву та неправильного розташування інших зубів, що впливає на прикус в цілому.
- Травми. Травма обличчя або щелепи можуть призвести до зміни форми або розташування щелепи.
Важливо звернутися до стоматолога-ортодонта для оцінки та лікування неправильного прикусу. Лікар зможе діагностувати причину та рекомендувати відповідний план лікування.
Ортодонтичне лікування в клініці DentaDerm
Виправлення прикусу — справа, про яку наші ортодонти знають все. Тож якщо вас турбує проблемне змикання зубного ряду, нерівності зубів та будь-які види неправильного прикусу (глибокий, перехресний, відкритий), зможемо вам допомогти. Записатися на консультацію можна за телефоном або через форму для зворотного зв’язку.
З турботою, Стоматологічна клініка DentaDerm.