Пульпіт — це запалення м’яких тканин, які знаходяться в коронці та кореневій частині зубів. Незалежно від причин, захворювання не дасть про себе забути: нагадуватиме сильним болем, гіперчутливістю зубів на гаряче або холодне. Тож сьогодні ми розкажемо що таке пульпіт: чому він виникає, яким буває, та якими є основні симптоми цього захворювання.
Чому виникає пульпіт?
Перш ніж говорити про причини виникнення пульпіту, важливо зрозуміти, як влаштовані наші зуби та що таке пульпа. Головними складовими кожного зуба є дві частини – це корінь та зубна коронка. Поверхня зуба вкрита емаллю, яка виконує захисні, естетичні функції. Під емаллю розташований дентин — це тканина зуба, яка покриває пульпу.
Пульпа — це не надто щільна субстанція. Вона належить до м’яких тканин зуба, й складається з клітинних структур, волокон еластину та тканин колагену. Виконує пульпа 2 функції: захисну та живильну. Вона забезпечує захист кореневої системи зуба, та допомагає постачати поживні речовини.
Пульпіт, як вже зрозуміло з назви, це запалення пульпи. Виникає така проблема через потрапляння інфекції.
Тому головні причини пульпіту — це:
- Невилікуваний, запущений карієс — найбільш поширена причина. Карієс поступово руйнує тканини зуба, провокує розвиток запалення та гострий біль.
- Травми зуба — травми або відколи коронкової частини зуба. Вони призводять до утворення тріщин. Через ці тріщини бактерії потрапляють до м’яких тканин зуба та поступово руйнують їх.
- Вплив хімічних речовин — ортофосфорної кислоти або антисептиків під час лікування.
Рідше причиною розвитку пульпіту стає неякісне лікування зуба. Лікар, який не має достатньо досвіду, може неправильно обточити зуб, пошкодити нервові закінчення під час процедури.
Різновиди пульпіту
Є декілька видів пульпіту, які відрізняються між собою за причиною, характером симптомів та особливостями перебігу. Основні різновиди хвороби — це гострий і хронічний пульпіт.
Гострий пульпіт
Виникає внаслідок ускладнень глибокого карієсу (лікування карієсу в Києві). Буває осередковим та дифузним.
Осередковий гострий пульпіт — це перша стадія захворювання. Для стану характерний гострий, різкий біль: у зубі наче “стріляє”, незалежно від навантаження. Ця стадія триває, зазвичай, декілька днів, і за відсутності регулярного лікування переходить у наступну — дифузну.
Дифузний гострий пульпіт триває до 14 днів. Потім захворювання переходить у хронічну стадію. Біль локалізується поряд з ураженим зубом, не переходить на інші зуби та решту щелепи.
Хронічний пульпіт
Це запалення, яке триває від 2-3 тижнів до декількох років. Зубний біль при цьому турбує менше, ніж на гострій стадії: він може з’являтися та зникати, найчастіше як реакція на механічне пошкодження. Тверді тканини зуба при цьому руйнуються, а м’які (зокрема пульпа) — кровлять.
Є декілька видів хронічного пульпіту:
- Фіброзний — перша стадія захворювання. Може супроводжуватися болем лише при навантаженнях на зуб, інколи минає безболісно.
- Гангренозний — виникає після фіброзного. Характеризується атрофією нервових волокон зуба, неприємним запахом з рота.
- Гіпертрофічний — з’являється кровоточивість ясен, збільшується каріозна порожнина, руйнується коронка зуба.
- Загострений — остання стадія захворювання. Супроводжується ознаками гострого і хронічного пульпіту одночасно. Пацієнта турбує раптовий біль, дискомфорт при натисканні. Відбувається руйнування кісткової тканини. За відсутності лікування переростає в періодонтит.
Пульпіт зуба пiд пломбою
Різновид пульпіту, який виникає у результаті ускладнень глибокого карієсу або через неправильне лікування зуба. Характеризується болем різної інтенсивності та зміною зовнішнього вигляду ясен. Вони стають запаленими, може розвиватися флюс.
Пульпіт зуба мудрості
Характеризується запаленням навколишніх тканин, гострим болем. У 95% випадків зуб мудрості з пульпітом необхідно видаляти. Виняток — якщо “вісімка” слугує опорою для протезування.
Пам’ятайте: лише стоматолог може точно встановити діагноз та обрати правильну стратегію лікування пульпіту. Найкращий вибір — це своєчасне звернення до лікаря.
Пульпіт у дітей
Це захворювання виникає як у дорослих пацієнтів, так і у малюків. При цьому, пульпіт у дітей — зазвичай, більш підступний:
- розвивається швидше через тонку емаль, тому може перейти в хронічну стадію всього за декілька тижнів;
- протікає без симптомів у кожної другої дитини, тому звернення до лікаря часто буває пізнім.
Пульпіт: симптоми захворювання
Основний симптом пульпіту — це зубний біль. Він може мати різний характер:
- постійний;
- періодичний, у вигляді реакції на кисле, солодке, холодне, гаряче.
Ускладнення пульпіту
Без належного лікування пульпіт стрімко переходить у хронічну форму. Запущений пульпіт, зазвичай, призводить до розвитку періодонтиту. При цьому захворюванні крім зубних нервів, запальний процес охоплює також зв’язки, які тримають зуби. Часто уражені періодонтитом зуби вже не піддаються лікуванню: їх необхідно видаляти.
Запущена форма періодонтиту — це гранульома. Її характеризує поява гнійного мішечка невеликого розміру біля кореня зуба. Процес супроводжується сильним болем, а сама гранульома — це небезпечний осередок інфекції, який може провокувати неврологічні та серцево-судинні захворювання.
Діагностика пульпіту
Вчасна діагностика пульпіту — запорука швидкого лікування та збереження здоров’я ваших зубів. Зазвичай захворювання виявляють вже під час візуального огляду. Дантист бачить каріозну порожнину, заповнену розм’якшеним дентином — це і є ознакою пульпіту.
Проте перш ніж почати лікування пульпіту, стоматолог обов’язково призначає рентгенографічне дослідження для підтвердження діагнозу.
Лікування пульпіту
Метод лікування пульпіту призначається індивідуально, залежно від стадії хвороби та індивідуальної клінічної картини. Це може бути терапія таких типів:
- консервативна — при цьому зберігаються нерви зуба;
- біологічна — з відновленням дентину;
- вітальна/девітальна — лікування та пломбування каналів.
Якщо захворювання — запущене, у деяких випадках може знадобитися видалення зуба.
Консервативне лікування пульпіту
Можливе лише на початковій стадії, виконується стоматологом-терапевтом. Лікар оголює пульпу, обробляє зуб антисептиком, накладає препарат з гідроксиду кальцію та встановлює тимчасову пломбу.
Через один-два дні виконується рентгенівський знімок, на основі якого лікар приймає рішення про продовження лікування або встановлення постійної пломби.
Біологічний метод лікування пульпіту
Передбачає накладання ліків на зуб для виробітку замісного та третинного дентину. Спосіб є ефективним та дозволяє швидко заживити пульпу. Потребує декількох візитів у стоматологічну клініку для продовження лікування та потім — для встановлення постійної пломби.
Вітальний (інвазивний) метод лікування
Найпопулярніший метод лікування пульпіту. Передбачає 1 або 2 відвідування стоматологічної клініки.
Профілактика пульпіту
Щоб не допустити розвитку пульпіту, важливо стежити за своїм раціоном, станом ротової порожнини та дотриманням правил гігієни зубів. Тут немає нічого складного — лише базові рекомендації:
- Ретельна гігієна ротової порожнини. Чистьте зуби двічі на день, користуйтеся флосом та, за можливості, іригатором. Використовуйте ополіскувач для порожнини рота.
- Подбайте про збалансоване харчування. Збагатіть раціон продуктами з кальцієм, фтором, вітаміном С.
- Планові консультації лікаря — це важливо. Вчасно відвідуйте лікаря, робіть професійну гігієну та дослуховуйтеся до порад стоматолога.
Особливу увагу слід приділити гігієні зубів у дітей. Карієс швидше руйнує емаль молочних зубів та призводить до розвитку пульпіту.
З турботою про вашу посмішку, стоматологічна клініка DentaDerm.