Ортодонтичне лікування — тривалий процес. Часто корекція триває понад 1,5 року. Саме тому, зняття брекетів — це довгоочікуваний та щасливий момент для пацієнта. Дискомфорт залишається позаду, а красива посмішка, про яку ви завжди мріяли — тепер реальність. Сьогодні стоматологи клініки DentaDerm розкажуть, як знімають брекети, чи болісна ця процедура та що чекає на вас після ортодонтичного лікування.
Як зрозуміти, коли настав час знімати брекети?
Це може визначити лише ваш ортодонт. Самостійно визначити, що зуби вже рівні та лікування варто припиняти, неможливо. Зазвичай, ортодонтична корекція триває 1,5-2 роки. Протягом цього часу ви кожні 2 місяці відвідуєте лікаря для регулювання брекет-системи, професійної гігієни та огляду.
Щоб визначити, чи можна знімати брекети, лікар може скерувати вас на додаткову діагностику. Тривалість лікування залежить від:
- Складності аномалії прикусу. Чим складніший дефект — тим довше триватиме лікування. У деяких випадках, пацієнти носять брекети до 3 років.
- Віку. Найефективніше виправляти прикус тоді, коли щелепа ще формується. У підлітків результат лікування може спостерігатися вже через декілька місяців.
- Обраної брекет-системи. Металічні брекети працюють трохи швидше, ніж керамічні.
- Дотримання рекомендацій ортодонта. Щоб лікування було швидким та безпроблемним, пацієнту важливо регулярно відвідувати стоматолога-ортодонта для регулювання брекетів, професійної гігієни.
Також тривалість лікування багато у чому залежить від початкової мети корекції, яка визначається для кожного пацієнта індивідуально.
Чому не варто поспішати зі зняттям брекетів?
Процес ортодонтичного лікування та носіння брекетів — доволі тривалий. Кістково-зв’язувальному апарату людини потрібен час, щоб адаптуватися до нового положення зубів. Швидкість руху зубів — також доволі мала. Вона складає до 0,3 мм на місяць для нижньої щелепи та 0,8 мм для верхньої.
Якщо зняти брекети занадто рано, процес виправлення прикусу не буде завершеним, і бажаного результату ви не отримаєте. Окрім цього, вже через певний час зуби можуть повернутися у своє початкове положення.
Термін носіння брекет-системи та час її зняття визначає лише лікар-ортодонт на підставі об’єктивного дослідження.
Основні етапи зняття брекет-системи
Процедура зняття брекетів проводиться за один візит до дантиста. Розглянемо, як відбувається цей процес.
Фіксація ретрактора — розширювача для рота
Для того, щоб зафіксувати щелепи, ортодонт встановлює у порожнину рота пацієнта силіконовий ретрактор. Це еластична конструкція, яка гарантує комфорт для пацієнта та лікаря. Ретрактор гарантує безперешкодний доступ до зубів, допомагає уникнути випадкових травм язика, ясен стоматологічними інструментами під час видалення конструкції.
Додатково розширювач допомагає знімає напругу зі щелепи, допомагаючи розслабитися під час процедури.
Поступове зняття елементів брекетів
Якщо пацієнт носив лігатурні брекети, спочатку видаляються еластичні гумки, потім — дуга. У випадку носіння пацієнтом самолігатурних брекетів, лікар відкриває замочки та знімає дугу.
Для зняття скоб з зубів використовуються спеціальні щіпці. Лікар виконує процедуру дуже обережно та акуратно, щоб не пошкодити емаль.
Шліфування емальованого покриття зубів
Після зняття всіх елементів системи ортодонт видаляє залишки клею на зубах за допомогою спеціального інструмента, шліфує та полірує емаль зубів.
Професійне глибоке чищення
Професійна гігієна може проводитися одразу після зняття брекетів або під час наступного візиту в стоматологічну клініку. Додатково лікар виконує процедуру для зміцнення емалі — виконується ремінералізація спеціальними препаратами.
Скільки триває процедура зняття брекетів?
Знімати брекети — доволі швидко. Сумарно процедура зняття брекетів триває до 30 хвилин. За цей час лікар знімає всі елементи конструкції, шліфує зуби. Якщо одразу після цього виконується професійна гігієна, ви проведете в кріслі стоматолога додаткових 30 хвилин.
Після зняття брекетів лікар-ортодонт надасть вам рекомендації з догляду за ротовою порожниною та призначить дату наступного візиту в стоматологію.
Чи болять зуби після зняття брекетів?
У більшості випадків, неприємні відчуття відсутні. Проте деякі пацієнти можуть відчувати дискомфорт або легкий зубний біль. Може підвищуватися чутливість зубів — це нормальне явище, яке мине самостійно за декілька днів.
Також після зняття брекетів зуби можуть трохи “пульсувати” або відчуватися “рухливими”. Це нормальне явище, оскільки зуби пристосовуються до свого нового положення.
Якщо дискомфорт, біль стають інтенсивним або тривають довше, варто звернутися до стоматолога для оцінки та отримання рекомендацій щодо полегшення симптомів.
Ретенційний період після зняття брекетів
Для закріплення результату ортодонтичного лікування, після зняття брекетів на вас чекає ретенційний період. Після того як система буде знята, лікар-ортодонт встановить вам ретейнери. Зазвичай, для цього доведеться записатися на прийом ще раз.
Ретейнер — це ортодонтична шина, яка накладається на зуби та допомагає підтримати їх у правильному положенні, захистити від зміщення. Носити ретейнери необхідно тривалий вас: від 1 року. Деяким пацієнтам може бути рекомендоване постійне носіння конструкції.
Якими бувають ретейнери на зуби
Ретейнери можуть бути знімними та незнімними.
Знімний ретейнер — це пластмасова пластина з металевою дугою. Має форму силіконової капи, яка вдягається на зуби. Знімати такий ретейнер можна самостійно: коли ви їсте або чистите зуби. Проте для підтримання результату носити конструкцію необхідно не менше, ніж 22 години на добу.
Незнімні ретейнери — це міцний дріт зі сталі, який має дугоподібну форму. Конструкцію фіксує у правильному положенні стоматолог. Тому самостійно зняти конструкцію не вдасться.
Зняття брекетів: як доглядати за зубами після?
Після зняття брекетів важливо продовжувати добре доглядати за зубами. Не забувайте чистити зуби двічі на день, використовуючи м’яку зубну щітку та якісну зубну пасту. Будьте особливо уважними при чищенні навколо місць, де раніше були брекети. Чистити зуби потрібно 2-3 хвилин, охоплюючи всі поверхні зубів. Додатково використовуйте зубну нитку для очищення міжзубних проміжків. Це допоможе усунути залишки їжі та бактерій, які можуть призвести до карієсу або запалення ясен.
Регулярні відвідування стоматолога є важливими для підтримання здоров’я зубів та уникнення проблем. Важливо записуватися на огляд 1 раз на 6 місяців.
Бажаєте отримати посмішку вашої мрії? Чекаємо на вас в стоматології DentaDerm в Києві. Досвідчений стоматолог ортодонт проведе огляд ротової порожнини, обере оптимальний метод корекції прикусу та подбає про те, щоб виправлення зубів було ефективним. Записатися на консультації можна телефоном або через форму для зворотного зв’язку!
З турботою, Стоматологія DentaDerm.